Jesteśmy na Facebook'u!
Dołącz do nas!
Publikacje i wywiady:

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt.:
"Bezpieczny dom"
autorstwa arch. Agnieszki Kubit
zamieszczonym w numerze 4/2015 miesięcznika Własny Dom:


Dom, ognisko domowe to słowa kojarzące się nam ze spokojem, ciepłem, poczuciem bezpieczeństwa.
Jednak aby to bezpieczeństwo nie pozostało tylko ułudą, warto jest znać i przestrzegać podstawowych zasad, które najczęściej wynikają ze zdrowego rozsądku, a które jednakże w codziennym pędzie, mogą umykać naszej uwadze.
Często dowiadujemy się o nich, gdy już coś niebezpiecznego się wydarzy, lub co gorsza dojdzie do poważnego wypadku.
A wielu sytuacjom można zapobiec przedsiębiorąc odpowiednie kroki, istotne często już na etapie projektu i budowy domu, o ile takową prowadzimy, bądź zamierzamy prowadzić.
Uwagi użytkowe są oczywiście aktualne dla wszystkich, a często mogą się również przydać przy prowadzeniu remontów, oraz przy dostosowaniu domu, bądź mieszkania do zmieniających się potrzeb.


Elementy budynku takie jak okna, drzwi, czy bramy garażowe montuje się na wczesnym etapie budowy, w tzw. "stanie surowym", gdy niejednokrotnie nie zastanawiamy się jeszcze nad późniejszym bezpieczeństwem użytkowania naszego domu, czego potem, już jako świadomi użytkownicy, często żałujemy. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo wybieramy te elementy pamiętając głównie o ich odpowiednich właściwościach antywłamaniowych, co jest niezaprzeczalnie niezwykle ważne, ale również dla każdego z nas oczywiste. Jednak w codziennym życiu okazuje się, że będziemy zwracać uwagę na inne cechy okien, drzwi, czy bram garażowych, które gwarantują przede wszystkim bezpieczeństwo ich użytkowania, ostatecznie włamania zdarzają się sporadycznie, a okno otwiera się i zamyka niemal codziennie. W przypadku gdy użytkownikami domu mają być małe dzieci warto rozpatrzeć zakup okien z wmontowanymi zabezpieczeniami uniemożliwiającymi ich otwarcie przez najmłodszych. Ponadto lepszej jakości okna i drzwi balkonowe nie wypadają z zawiasów i nie sprawiają trudności podczas manipulowania nimi, szczególnie podczas przechodzenia z pozycji uchylnej do rozwiewnej, co jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa osób starszych, można je zablokować w odpowiedniej pozycji, unikając niepożądanych zatrzaśnięć i przytrząśnięć. Bezpieczne bramy garażowe to takie bramy, które posiadają zabezpieczenie przed nagłym opadnięciem skrzydła bramy, które zatrzymują się i cofają do pozycji otwartej po wykryciu przeszkody w płaszczyźnie ruchu bramy, które uniemożliwiają przypadkowe zatrzaśnięcie się skrzydeł bramy, które umożliwiają awaryjne otwarcie bramy zarówno od środka jak i od zewnątrz, czy mają zabezpieczenia przed porażeniem prądem. Zatem decydując się na zakup konkretnej bramy garażowej warto zwrócić uwagę na powyższe jej cechy.

Bardzo ważnym elementem mającym znaczenie dla bezpieczeństwa szczególnie najmłodszych i osób starszych są wygodne i ergonomiczne schody. Schody w budynku zajmują dużo przestrzeni, zatem często oszczędzając koszty ograniczamy powierzchnię naszego domu, a jako że zależy nam na pozostawieniu przestrzennego salonu i kuchni, zmniejszamy powierzchnię korytarzy, przedsionków i właśnie klatek schodowych. Ostatecznie, bardzo często decydujemy się na budowę wąskich, niewygodnych schodów zabiegowych, które zajmują minimalną powierzchnię. Dopiero później, okazuje się, że użytkowanie tych schodów przysparza nam dużo trudności i stresu. Już podczas montażu mebli na piętrze okazuje się, że mamy kłopoty z wniesieniem kanapy. Później z kolei przekonujemy się, że dla naszych dzieci schody są niebezpieczne ze względu na możliwy upadek, osoby starsze mają problemy w pokonaniu kondygnacji, a proste codzienne czynności, jak choćby wchodzenie z odkurzaczem na piętro może być uciążliwe i generować ryzykowne sytuacje. Warto zatem zastanowić się, czy optymalizując z architektem powierzchnię przyszłego domu, nie pozostawić wygodnych, ergonomicznych schodów, które później nie będą dla nas przeszkodą i które w skrajnych przypadkach nie okażą się dla nas i najbliższych niebezpieczne.

Kolejnym, często niedocenianym elementem naszego domu mającym wpływ na jego bezpieczeństwo są balustrady. Konstrukcję i wymiary balustrad określają przepisy, jednak w przypadku domów jednorodzinnych nieświadomi inwestorzy i niefachowi wykonawcy zlecają wykonanie nieodpowiednich i niebezpiecznych w późniejszym użytkowaniu balustrad. Balustrady powinny być wykonane przy wszystkich płaszczyznach, przy których następuje różnica wysokości mogąca spowodować uszczerbek na zdrowiu podczas upadku. Balustrady powinny być trwale, fachowo zamontowane i być odpowiedniej wysokości tak, by można było w sposób bezpieczny się przez nią wychylać i na nich opierać, co jest szczególnie istotne w przypadku, gdy w domu będą mieszkać osoby starsze, które korzystając ze schodów niejednokrotnie wspierają się właśnie na balustradzie. Inną, dość ważną, a niejednokrotnie pomijaną cechą balustrady, szczególnie w przypadku gdy użytkownikami domu będą dzieci, są odstępy między elementami wypełniającymi pionową część balustrady, np. między tzw. tralkami. Pusta przestrzeń balustrady nie powinna być na tyle duża, by dziecko nie mogło przez nią wypaść, jak również nie powinna stwarzać możliwości zaklinowania głowy dziecka między tralkami. Ponadto powinna mieć kształt uniemożliwiający wspinanie się po niej.

Bezpieczny dom ma nie przysparzać nam trudności i niebezpieczeństw w codziennym użytkowaniu. Dlatego warto również zwrócić uwagę na elementy wykończeniowe posadzek wewnętrznych (zwłaszcza w łazienkach) i zewnętrznych (na balkonach, tarasach i przed wejściami do domu). Gładko wykończone posadzki gresowe, kamienne, czy drewniane po zwilżeniu pokrywają się cienką warstwą wody i stają się ekstremalnie śliskie, przez co mogą stwarzać wyjątkowo niebezpieczne sytuacje, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Dlatego pamiętajmy, że wybierając gres należy zwrócić uwagę na jego odpowiednią klasę antypoślizgowości, wybierając kamień natomiast, nie układajmy na posadzkach powierzchni szlifowanych i polerowanych, a w przypadku drewna decydujmy się z kolei jedynie na deski ryflowane.

Niewątpliwym jest fakt, że instalacja elektryczna wykonana zarówno zgodnie ze sztuką budowlaną jak i przepisami technicznymi należy do jednych z podstawowych cech bezpiecznego domu. To przecież właśnie niezgodne z przepisami wykonanie instalacji elektrycznych należy do głównych przyczyn pożarów budynków podczas ich późniejszego użytkowania. Dlatego też niezmiernie ważne jest, by instalację elektryczną domu wykonywała ekipa specjalizująca się w tego typu instalacjach pod nadzorem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia do wykonywania robót elektrycznych. Natomiast wybierając elementy wykończeniowe, takie jak osprzęt elektryczny czy oprawy oświetleniowe powinniśmy zwrócić uwagę na ich odpowiedni stopień ochrony przed penetracją czynników zewnętrznych, tzw. kod IP, a szczególnie ich wodoodpornością w takich miejscach jak łazienka, kotłownia, czy elewacja budynku.

Instalacja gazowa ze względu na wybuchowość i łatwopalność gazu jest w świetle przepisów objęta szczególnym nadzorem. Dlatego też wykonanie instalacji gazowej w budynku zawsze powierza się fachowcom z odpowiednimi do tego uprawnieniami. Jedną z ważniejszych cech instalacji gazowej jest to, że należy ją prowadzić na powierzchni ścian. Pamiętajmy więc, że nigdy nie wolno zabudowywać instalacji gazowej, a ze względu na nasze bezpieczeństwo powinien istnieć stały dostęp do wszystkich jej elementów. Zdarza się bowiem, że łączenia instalacji się rozszczelniają i gaz powoli wydobywa się na zewnątrz, a gdy nastąpi to w części instalacji przez nas ze względów estetycznych zabudowanej np. płytami gipsowo - kartonowymi, wydobywający się gaz wyczujemy zdecydowanie zbyt późno, a nawet może dojść do osiągnięcia stężenia krytycznego dla eksplozji.

Niezwykle ważną instalacją, w którą warto zainwestować na etapie budowy domu jednorodzinnego jest instalacja odgromowa. Elementy instalacji odgromowej, tzw. uziom otokowy montuje się już na etapie robót ziemnych i fundamentowych, zatem decyzję o montażu tej instalacji należy podjąć na samym początku budowy domu. Nie w każdym domu jednorodzinnym należy montować instalację odgromową. Na przykład w budynkach niskich, znajdujących się w otoczeniu obiektów wyższych, nie ma takiej konieczności. Jednak w każdym przypadku o konieczności montażu instalacji odgromowej powinien decydować projektant domu, który odniesie odpowiednie przepisy prawa do konkretnego przypadku projektowanego obiektu.

Wszystkie elementy budynku, które mają styczność ze spalaniem, powinny być wykonane w sposób bezpieczny dla późniejszego użytkownika. Dlatego też właśnie dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy zlecić wykonanie zarówno całej instalacji kotłowni jak i montażu kominka odpowiednim fachowcom, którzy wykonają ją zgodnie ze sztuką budowlaną i wiedzą techniczną. W tym przypadku nie warto oszczędzać podejmując się wykonania na własną rękę na przykład obudowy kominka, bowiem o bezpieczeństwie użytkowania kominka decyduje jego fachowo wykonana obudowa z odpowiednim przepływem i dopływem powietrza, a nie sam wkład kominowy.


Jest sporo aspektów, o których należy pamiętać i zasad, których należy przestrzegać w trakcie budowy domu bezpiecznego. Jednakże posiadając już własne lokum, należy pamiętać o jego bezpiecznym użytkowaniu. Przede wszystkim należy dbać o prawidłowy stan techniczny wszystkich urządzeń i instalacji zamontowanych w naszym domu. Powinniśmy regularnie sprawdzać, czy wszystkie urządzenia działają prawidłowo. Drożność przewodów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych powinna być kontrolowana przez kominiarzy. Należy się bezwzględnie stosować do instrukcji użytkowania wszelkich zamontowanych w domu urządzeń, regularnie usuwać śnieg, lód i sople z dachu, a otwory kominowe znajdujące się na dachu należy regularnie udrażniać. Dlatego też decydując się na dom, który będzie wyposażony w dużą ilość urządzeń i instalacji (np. w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła), należy mieć świadomość, że podczas jego użytkowania będziemy musieli pamiętać o regularnych przeglądach technicznych wykonanych instalacji, czy chociażby konieczności oczyszczania filtrów wentylacji mechanicznej.

By uniknąć niebezpieczeństwa spowodowanego pożarem należy przestrzegać zasad prawidłowego użytkowania sprzętu gospodarstwa domowego zgodnie z jego instrukcją użytkowania. Najgroźniejszy jest oczywiście ogień, który w ciągu kilkunastu sekund jest w stanie opanować całe pomieszczenie, będąc śmiertelną pułapką, a najbardziej narażona na wybuch pożaru jest kuchnia, gdyż właśnie w kuchni używamy licznych urządzeń zarówno elektrycznych, jak i często gazowych. Jednak również w ??azience ze względu na możliwy kontakt wody i prądu powinniśmy zachować szczególną ostrożność.. Przedmioty łatwopalne nie powinny znajdować się pobliżu źródła ciepła. Nieużytkowane urządzenia powinny być wyłączone, a urządzenia uszkodzone w ogóle nieużytkowane. Urządzenia grzewcze nie powinny być zakrywane, a sprzęt RTV w przypadku jego użytkowania w zamkniętym regale - wentylowany. Powyższe zasady wydają się być oczywiste, jednakże np. przebywające w domu dziecko niekoniecznie ma taką świadomość, o czym należy zawsze pamiętać.

Jednym z podstawowych elementów budynku podnoszących jego bezpieczeństwo są czujniki wykrywające trujące gazy, które montuje się w pomieszczeniach zamkniętych, w których może nastąpić emisja czadu, gazu ziemnego lub propanu-butanu. Urządzenia w odpowiednim momencie alarmują zabezpieczając przed zatruciem użytkowników, są stosunkowo niedrogie, nie podnoszą kosztów eksploatacji budynku, zatem każdorazowo warto zainwestować w ich montaż.


Jednym z podstawowych i najbardziej powszechnym elementem bezpiecznego domu jest ochrona antywłamaniowa, stosowana jako wyposażenie uzupełniające, wspomagające budynku, celem zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i zabezpieczenia majątku mieszkańców. Drzwi wejściowe stanowią zazwyczaj podstawowe zabezpieczenie przed włamaniem stąd na rynku znajduje się szeroki wachlarz ofert drzwi o różnych klasach ochrony przed włamaniem od najsłabszej, charakteryzującą się podstawową ochroną przed w??amaniem przy użyciu siły fizycznej (klasa 1) do najmocniejszej chroniącej przez włamywaczem, który używa elektronarzędzi dużej mocy (klasa 6). Należy zwrócić uwagę, że aby drzwi antywłamaniowe spełniały odpowiednią klasę zabezpieczenia przed włamaniem powinno się uwzględnić wszystkie elementy składowe wyposażenia drzwi jak i ich fachowy montaż wykonany przez ekipę z odpowiednimi certyfikatami. Oczywistym jest stwierdzenie, że drzwi o wyższej klasie ochrony przed włamaniem są droższe od drzwi o klasie niższej, nie mniej jednak z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa wydaje się to być inwestycją opłacalną. Okna również mogą spełniać określone właściwości ochrony antywłamaniowej, należą do nich np. okucia antywyważeniowe, antywłamaniowe klamki okienne, antywłamaniowe szyby, oraz ich fachowy montaż. Jednak osobom, którym szczególnie zależy na skutecznym zabezpieczeniu przed włamaniem zaleca się do otworów okiennych dodatkowy, wspomagający montaż rolet antywłamaniowych. Montaż i automatykę rolet warto jest przewidzieć jeszcze na etapie budowy stanu surowego budynku, a najlepiej na etapie jego projektowania, by uniknąć niepotrzebnych prowizorycznych przeróbek na etapie robót wykończeniowych tym bardziej, że rolety można montować w specjalnych kasetach bezpośrednio nad oknami tak, by nie były widoczne na elewacji i by ich ewentualny demontaż był dodatkowo utrudniony. W przypadku bram garażowych, gdy zależy nam dodatkowo na zabezpieczeniu antywłamaniowym pomieszczenia garażu, to należy rozważyć montaż napędu do bramy blokadą dociskową, która zapobiega podważaniu bramy, skutecznie utrudniając włamywaczowi dostanie się do budynku.

Wartym rozważenia zabezpieczeniem domu jest system alarmowy. Polega on an montażu centrali alarmowej sterującej całym systemem, klawiatury alarmowej, za pośrednictwem której m.in. włącza i wyłącza się system alarmowy, oraz w odpowiednich miejscach czujek podczerwieni reagujących na ruch oraz czujek magnetycznych montowanych w oknach, drzwiach i bramach garażowych reagujących na stłuczenie szyby dźwięk, zmianę ciśnienia. Systemy alarmowe nie są skomplikowane w obsłudze, a decyzję o jego montażu można podjąć pod koniec budowy domu. Należy jednak liczyć się z koniecznością stałych opłat abonamentowych związanych z gotowością wsparcie firmy interwencyjnej.

Celem zwiększenia bezpieczeństwa zamieszkujących w domu osób starszych lub dzieci możemy zamontować w domu system monitoringu. Polega on na montażu w odpowiednich miejscach kamer i umożliwia zarówno stały komputerowy podgląd jak i nagrywanie wnętrza domu za pomocą specjalnej aplikacji. System ten może być oczywiście połączony z systemem alarmowym, co ułatwi w przypadku włamania identyfikację osób.

Ciekawym nowoczesnym rozwiązaniem zabezpieczenia domu przed wtargnięciem osób niepożądanych jest system kontroli dostępu. Najbardziej popularnym elementem tego systemu w domach jednorodzinnych jest montaż drzwi zewnętrznych z czytnikiem np. odcisku linii papilarnych, charakterystykę głosu czy geometrię dłoni, oraz zamkiem biometrycznym niewymagającym kłopotliwego otwierania drzwi za pomocą kluczy.




architektura | pracownia projektowa | architekci | architekt | architekt Wrocław | pracownia architektoniczna | usługi architektoniczne

Copyright (c) 2006-2015 KUBIT Sp. z o.o.