Jesteśmy na Facebook'u!
Dołącz do nas!
Publikacje i wywiady:

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt.:
"Brama wjazdowa i garażowa"
autorstwa arch. Agnieszki Kubit
zamieszczonym w numerze 6/2015 miesięcznika Własny Dom


Całe ogrodzenie frontowe, w tym także brama wjazdowa oraz elewacja frontowa budynku, a zatem i brama garażowa są jednymi z ważniejszych elementów stanowiących wizytówkę naszego domu.
Z kolei z ładnie wyglądającej i odpowiednio dopasowanej pod względem estetycznym, a nieergonomicznej i niefunkcjonalnie dobranej bramy wjazdowej i garażowej nie będziemy zadowoleni podczas jej użytkowania.
Dlatego wybór zarówno bramy wjazdowej jak i garażowej staje się niezmiernie wa??ny zarówno ze względów estetycznych jak i funkcjonalnych, a odpowiedni ich dobór stanowi wyzwanie dla niejednego inwestora.
Naszym zadaniem będzie zatem przybliżenie Państwu problematyki związanej z bramami tak, by ułatwić ich dobór do indywidualnych potrzeb.


Brama wjazdowa powinna spełniać wiele, niejednokrotnie trudnych do połączenia funkcji. Powinna być bowiem wygodna w użytkowaniu, tj. ergonomicznie dobrana do indywidualnych potrzeb, bezpieczna dla użytkowników i otoczenia, trwała, odporna na warunki atmosferyczne i dopasowana do pozostałej części ogrodzenia oraz elewacji i stylu domu. Istnieją jednak pewne ograniczenia w doborze bram wjazdowych, których powinniśmy mieć świadomość podczas planowania zagospodarowania naszej działki budowlanej. Zarówno brama wjazdowa jak i furtka powinna otwierać się w kierunku do posesji, co przy niewielkich odległościach od budynku ogranicza nam wybór sposobu otwierania bram. Nie zaleca się też montażu bram wjazdowych o minimalnych szerokościach, gdyż przy małych odległościach do jezdni będą utrudniać nam wjazd na posesję ze względu na stosunkowo duży promień skrętu samochodów. Zbyt szeroka brama z kolei wymaga albo wyjątkowo szerokiej działki przy zastosowaniu bram przesuwnych, albo odpowiednio dużych odległości do budynku przy bramach skrzydłowych. Niezależnie od tego zarówno producenci ograniczają szerokości światła bram ze względów technicznych, jak i przepisy drogowe ograniczają szerokość wjazdu na posesję do szerokości jezdni prowadzącej na tą posesję. Dlatego też odpowiednie usytuowanie i dobór bramy wjazdowej dobrze jest uzgodnić ze specjalistą, najlepiej architektem na etapie projektowania budynku. Bramy wjazdowe wykonywane są zazwyczaj pod indywidualne zamówienie klienta. Oznacza to praktycznie dowolny, a ograniczony jedynie opisanymi powyżej aspektami, wymiar bramy, przy niezwykle szerokim wyborze jej konstrukcji i ostatecznego wyglądu. Najbardziej popularną konstrukcją bram wjazdowych jest konstrukcja z ram stalowych. Wypełnienie zaś może być wykonane z dowolnego materiału, jak drewno, metal, czy tworzywa sztuczne - w wyborze ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Zależnie od warunków lokalnych - szerokości frontu działki, odległości budynku lub jezdni od bramy wjazdowej, czy wreszcie naszych upodobań funkcjonalno - estetycznych możemy zdecydować się na bramy wjazdowe różniące się od siebie nie tylko konstrukcją nośną ich wykonania, czy materiałem wypełniającym, ale przede wszystkim sposobem ich otwierania. Istnieją bowiem popularne i najbardziej powszechne bramy wjazdowe skrzydłowe (jedno lub dwuskrzydłowe) oraz bramy przesuwne, ale na rynku dostępne są również bramy składane oraz podnoszone. Bramy skrzydłowe najczęściej stosujemy przy odpowiednio dużych odległościach między bramą wjazdową i garażową, gdyż w przeciwnym wypadku auto zaparkowane na podjeździe przed garażem uniemożliwi nam zamknięcie skrzydła bramy. W przypadku, gdy odległość między bramą garażową a wjazdową uniemożliwia montaż bramy skrzydłowej najczęściej decydujemy się na bramę przesuwną. Ale i w tym przypadku istnieją pewne ograniczenia. Brama przesuwna bowiem wymaga odpowiedniej szerokości ogrodzenia, gdyż podczas przesuwania się nachodzi na nie. Ze względów bezpieczeństwa i komfortu użytkowania brama nie powinna przesuwać się na furtkę, co ogranicza jej możliwości zastosowania. Stąd też ciekawym i nieszablonowym rozwiązaniem wydaje się być brama składana. Ten rodzaj bramy można zastosować przy niewielkich odległościach do budynku, a dodatkowo nie wymaga ona odpowiedniej szerokości frontu działki, jak w przypadku bram przesuwnych. Jej wadą jest ograniczone i niewyszukane wzornictwo producentów bram, które kojarzy się bardziej z bramami przemysłowymi, niż na posesję prywatną. Należy jednak zwrócić uwagę na możliwość wykonania takiej bramy na specjalne zamówienie przez artystę metaloplastyka, co wydaje się być bardzo ciekawą alternatywą dla małych działek budowlanych. Innym, również ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym niezwykle funkcjonalność kompaktowych działek budowlanych jest brama podnoszona w górę umożliwiająca pełne wykorzystanie przestrzeni podjazdu przed bramą garażową. Dodatkowym atutem tego nowatorskiego i nietypowego rozwiązania jest brak konieczności regularnego oczyszczania i odśnieżania podjazdu lub szyn. Niewątpliwie zaś wadą jest znów bardzo ograniczone wzornictwo spowodowane technologią otwierania bramy związaną m.in. z koniecznością ograniczenia jej ciężaru.

Niewątpliwie najtańszym rozwiązaniem są bramy otwieranie ręcznie, gdyż nie generują kosztów zakupu automatyki, oraz doprowadzenia zasilania z budynku. Jednak obecnie najczęściej ze względu na wygodę decydujemy się na montaż bramy automatycznej. Na rynku dostępne są najprzeróżniejsze rodzaje siłowników do bram wjazdowych, których dobór jest zależny przede wszystkim od ciężaru bramy, ale również odległości, z jakiej brama będzie otwierana, czy intensywności jej pracy. Zatem, by uniknąć późniejszych awarii lub innych niedogodności użytkowania powinniśmy powierzyć odpowiedni dobór siłownika do bramy wjazdowej specjaliście. Ponadto decydując się na montaż automatyki nie należy kierować się jedynie jej odpowiednim doborem do gabarytów bramy czy najniższą ceną, ale również naszym późniejszym bezpieczeństwem. Automatyka bowiem powinna posiadać m.in. fotokomórkę czy wyłącznik przeciążeniowy, który w razie napotkania przeszkody spowoduje zatrzymanie się bramy i jej cofnięcie, uniemożliwiając uszkodzenie samochodu, ale przede wszystkim zranienie człowieka lub zwierzęcia. Kolejnym ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru automatyki do bramy jest jej odpowiednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi oraz kradzieżą.


Bramy garażowe są zazwyczaj jednym z najbardziej widocznych elementów elewacji frontowej. Stanowią tym samym niejako wizytówkę naszego domu. Jakie jednak cechy powinna spełniać brama garażowa, byśmy rzeczywiście byli z niej zadowoleni? W pierwszej kolejności powinna być funkcjonalna - o odpowiednich wymiarach w świetle oraz łatwa w obsłudze. Są wprawdzie dostępne na rynku bramy o szerokości 2,25m i wysokości 1,9m w świetle, jednakże ze względu na wygodę a przede wszystkim późniejsze możliwości korzystania zaleca się montowanie bram większych, tym bardziej jeżeli posiadamy samochód o większych gabarytach lub z bagażnikiem na dachu. Jeżeli decydujemy się na posiadanie garażu dwustanowiskowego warto rozważyć możliwość zakupu szerokiej, wspólnej dla dwóch samochodów bramy garażowej. Wprawdzie ze względów większego niż w przypadku dwóch bram otwieranych oddzielnie przewietrzania garażu zimą nie jest to rozwiązanie idealne, ale wyjątkowo ułatwiające manewrowanie i wjazd do garażu. Nie powinniśmy też i w tym przypadku zapomnieć o naszym bezpieczeństwie, szczególnie decydując się na bramę automatyczną. W takim wypadku brama powinna posiadać przede wszystkim odpowiednie systemy wykrywania przeszkód. Jednak bezpieczeństwo to również aspekty zakresu odporności przeciwwłamaniowej bramy garażowej. Bowiem na rynku dostępne są zarówno bramy z zabezpieczeniami przed kradzieżą, w postaci odpowiednich mechanizmów ryglujących czy chociażby system sterujący kodowanym sygnałem radiowym, jak i bramy bez żadnych zabezpieczeń. Jako że często właśnie poprzez garaż można łatwo dostać się do części mieszkalnej budynku, toteż warto rozważyć kupno bramy z odpowiednimi zabezpieczeniami przed kradzieżą. Ponadto przy zakupie bramy powinniśmy zwrócić uwagę na izolacyjność termiczną bramy garażowej, szczególnie w przypadku, gdy nasz garaż jest dostawiony do części mieszkalnej budynku. Bramy garażowe są generalnie nieszczelne, co powoduje ochładzanie pomieszczenia garażu, a co za tym idzie przyległych pomieszczeń budynku. W związku z powyższym powinniśmy minimalizować straty ciepła domu poprzez pomieszczenie garażu, decydując się na bramy garażowe o jak najlepszych wskaźnikach szczelności i izolacyjności cieplnej, czyli panele bramy o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła z odpowiednimi uszczelnieniami między panelowymi oraz z uszczelnieniami części górnej, dolnej i bocznych płaszcza bramy.

Bramy garażowe różnią się od siebie przede wszystkim sposobem ich otwierania. Niegdyś najbardziej popularne, a obecnie najrzadziej montowane w nowych budynkach są bramy rozwierne. Ich olbrzymią zaletą jest tradycyjny, elegancki wygląd nawiązujący do budownictwa historyzującego oraz niska cena spowodowana zastosowaniem prostych rozwiązań. Wadą zaś otwieranie skrzydeł drzwi na zewnątrz budynku, które wymusza większą odległość garażu do bramy wjazdowej, co niejednokrotnie uniemożliwia jej montaż we współczesnym budownictwie jednorodzinnym. Z kolei najbardziej obecnie popularne wydają się być bramy segmentowe górne, których niewątpliwą zaletą jest oszczędność miejsca w garażu. Montuje się je po wewnętrznej stronie otworu bez ingerencji w jego światło, w związku z powyższym można ją zamontować dla każdego otworu, niezależnie od kształtu nadproża. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie tego rodzaju bram również do garaży remontowanych. Drugim, dość popularnym rozwiązaniem są bramy uchylne. Ich zaletą jest prosta i solidna konstrukcja, możliwość wykonania z litego drewna oraz w garażach, gdzie nie ma możliwości podwieszenia szyn pod stropem, które są niezbędne konstrukcyjnie w przypadku zastosowania bram segmentowych. Ich niewątpliwą wadą jest z kolei to, że podczas otwierania wysuwają się nieco poza obrys budynku skracając odległość drogi do bramy wjazdowej. Mniej popularne są bramy rolowane, które sprawdzają się w garażach małych, gdyż zajmują niewiele miejsca, podobnie jak bramy segmentowe mogą być montowane w otworach o dowolnych kształtach. Jednak ze względu na ich industrialny wygląd stosuje się je najczęściej w budownictwie przemysłowym. Ostatnim typem bram są bramy segmentowe boczne. Stosuje się je w przypadkach szczególnych, rzadziej występujących, na przykład gdy nie ma możliwości zabudowy stropu garażu lub wysokość kondygnacji jest zbyt niska. Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest minimalizacja strat ciepła zimą, podczas gdy często korzystamy z garażu jako pomieszczenia np. warsztatowego, gdyż w przypadku bram otwieranych bocznie nie ma konieczności ich całkowitego otwierania. Nie w każdym przypadku jednak można bramę segmentową boczną zamontować, należy bowiem pamiętać, że brama nachodzi na jeden z boków ściany zwężając tym samym pomieszczenie garażu, stąd też nie nadaje się do garaży zbyt wąskich.

Brama garażowa wyposażona w napęd elektryczny jest ze względu na wygodę i komfort użytkowania obecnie zdecydowanie popularniejsza od bramy otwieranej ręcznie. Na rynku dostępne są różne rodzaje napędów do bram umożliwiające nam podłączenie ich dla dowolnego rodzaju bramy garażowej, nawet już istniejącej. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę decydując się na zakup automatyki do bram garażowych? Ze względu na nasze bezpieczeństwo brama musi mieć przede wszystkim możliwość otwarcia jej mechanicznie, nawet jeżeli posiada akumulator umożliwiający uruchomienie jej podczas przerwy w dostawie prądu. Kolejnym ważnym elementem jest zestaw fotokomórek, które po wykryciu przedmiotu czy człowieka zatrzymują natychmiast bramę i uruchamiają ją w przeciwnym kierunku. Napędy do bram posiadają również inne parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę, a które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. Należą do nich m.in. cicha praca napędu elektrycznego, niezwykle istotna, gdy garaż sąsiaduje z pomieszczeniem mieszkalnym, sprawne i szybkie unoszenie i upuszczanie bramy, minimalizujące straty ciepła zimą, możliwość sterowania bramą za pomocą pilota, czy chociażby opcja automatycznego zamykania bramy, które zwalnia nas całkowicie od pamiętania o zamykaniu jej.


Jedną z podstawowych zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas wybory bramy wjazdowej i garażowej jest minimalizacja zarówno kolorystyczna jak i materiałowa. Oznacza to, że zarówno ogrodzenie, w tym brama wjazdowa, jak i brama garażowa powinny nawiązywać do użytych materiałów i kolorów na elewacji budynku. Zatem gdy decydujemy się na okna drewniane, to brama garażowa przypominająca kolorystykę ram okiennych podobnie jak elementy drewniane ogrodzenia zawsze będą wyglądały elegancko i efektownie. Z kolej słupki ogrodzenia wykonane z klinkieru będą niejako kontynuacją cokołu czy imitacji nadproży okiennych i drzwiowych wykonanych z tego samego koloru cegły klinkierowej. Ogrodzenia wykonane ze stali kutej idealnie sprawdzą się, natomiast, z podobnym wzorem krat okiennych tego samego koloru. Gdy planujemy użyć innego materiału na ogrodzenie, którego nie znajdziemy na elewacji, to postarajmy się nawiązać kolorystycznie do jednego z jej elementów pamiętając o zasadzie minimalizacji kolorystycznej.
Zgodnie z zasadą opisaną powyżej bramy wjazdowe najlepiej sprawdzają się jako kontynuacja materiałowo - kolorystyczna pozostałej części ogrodzenia frontowego. Jednak zazwyczaj ze względów technologicznych nie jest możliwe jej wykonanie w sposób identyczny jak pozostałe przęsła ogrodzenia. Dlatego też niezmiernie ważne jest, by wygląd bramy wjazdowej nawiązywał materiałem wypełniającym jej konstrukcję oraz kolorem tego materiału do pozostałej części ogrodzenia. Dobrze wyglądające ogrodzenie frontowe to ogrodzenie harmonijne kolorystycznie i niezbyt zróżnicowane, bardziej jednolite materiałowo, z zachowanymi, stałymi podziałami przęseł.
Bramy garażowe powinny nawiązywać kolorystycznie do całości elewacji. Choć zawsze efektownie będą wyglądały bramy o fakturze i kolorze przypominające ramy okienne, to nie jest to jedynym słusznym rozwiązaniem. Chociażby, w przypadku gdy planujemy montaż okien koloru białego, to nawiązanie kolorem bramy garażowej do tytanowego koloru dachówki też wydaje się słuszne i niebanalne.
Oczywiście należy zauważyć, że podane powyżej pomysły i przykłady nie wyczerpują niezwykle długiej listy możliwości estetycznego i funkcjonalnego doboru bram wjazdowych i garażowych dla naszego domu. Powinniśmy też zdawać sobie sprawę z tego, że wybór ten wcale nie jest taki prosty i oczywisty, nawet dla profesjonalistów. Dlatego, aby nie wytykać sobie w przyszłości braku odpowiedniej wyobraźni podczas budowy domu, tak jak i w przypadku innych jego elementów, warto przynajmniej w tym w zakresie zasięgnąć porady specjalisty.




architektura | pracownia projektowa | architekci | architekt | architekt Wrocław | pracownia architektoniczna | usługi architektoniczne

Copyright (c) 2006-2015 KUBIT Sp. z o.o.